28 Eylül 2011 Çarşamba

sonbahar hakkındaki düşüncelerimiz

sonbahar hakkındaki düşüncelerimiz, bizim sonbahar hakkında düşündüğümüz şeylerdir. ağaçların yaprakları sararır, rüzgar eser, hava serinler, yağmurlar yağar.

sonbahar, yaz mevsiminden sonra gelir. arkasından gelecek olan kış mevsimine bir nevi alıştırmadır.

ben sonbaharı çok severim. yerden yaprak toplarım. bir de hasta olurum.

ben şimdi hasta oldum. öksürüyorum ve vücudumdaki kas yapısı ağrıyor. annem olsaydı yataktan kalkar kalkmaz üzerine yelek giymediğin için böyle oluyor der, beni ikaz ederdi. annem var. şurda oturuyor. bazen kalkıyor, mutfak lavabosunda domates yıkıyor, sonra gelip yeniden oturuyor. domateslerden yemek yapıyor. annem, hemen her yemeğe domates koyuyor.

domatesler şimdi çok lezzetlidir. çünkü çanakkale çıktı. çanakkale bir yere girmişti de şimdi çıkmış oldu gibi algılanmasından çok korkuyorum bu cümlemin. çünkü, şimdi çanakkale çıktı demek, çanakkale domatesi çıktı demektir. o öyle söylenir.

pazardan domates alıp, onları rendeleyip buzluğa koyabiliriz. o zaman canımız istediği zamanlarda o rendeyi çıkarıp sütlü domates çorbası ya da menemen yapmak için kullanabiliriz. evde bu gibi hazırlıklar yapmak evi canlı tutar. reçel de yapılabilir. domatesten reçel yapılmaz. incirden yapılır.

incir çok lezzetli bir meyvedir. kabuklarını soyması zordur. zorluğuyla güzeldir. ama bazı kimseler kabuklarını kolayca soyabilir. onlara zorluğu kolay, güzelliği yine güzeldir.

sonbahar gelir, sonbahar gider.

buralara kimse gelmez oldu. sayfa biraz harf görsün, açlığı gitsin. gelenler güzel yazılar yazabilsin. sayfa harfleri yutmasın diye.

gut bay.

1 yorum:

jora silverstone dedi ki...

bunu cok begendim donup donup bastan okuyorum. burada da ayaş domatesi çıktı. pişirip konserve yapıyorum. rendeleyip buzluğa koymak da iyiymiş, birazını da öyle yapayım bari. sonbahar hakkındaki düşüncelerimiz neymiş? ilahi vedide, sen çok yaşa. kalkar kalkmaz üzerine yelek giy. ne güzel yazı, dur bi daha okuyayım :)